Proje açılışı ve ilk proje toplantısı yapıldı

‘KOBİ’lerin Ticari İstihbarat Kapasitelerinin Geliştirilmesi’ (Improving Competitive Intelligence Abilities of Small and Medium Sized Enterprises / I-CIA of SMEs)  projesinin  ilk ortaklar ve görünürlük toplantısı 21 – 22 Temmuz 2014 tarihinde İstanbul’da, proje koordinatörü İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği’nin (İDDMİB) merkezinin de bulunduğu Dış Ticaret Kompleksi’nde gerçekleştirildi. Toplantılara, proje ortağı kurumlardan –  İDDMİB, E-Intelligent Teknoloji Şirketi- İspanya, IDEC Danışmanlık, İleri Teknoloji ve Eğitim Şirketi – Yunanistan, Litvanya Sanayiciler Konfederasyonu (LPK), Vratsa Ticaret ve Sanayi Odası -Bulgaristan ve Zadar Bölgesel Kalkınma Ajansı – Hırvatistan ile Boğaziçi Üniversitesi temsilcileri katıldı .

Toplantının ilk oturumunda İDDMIB kitapçık ve broşürleri diğer ortaklara dağıtıldı ve projeyi tanıtan roll-up afiş gösterildi. Proje koordinatörü ve ev sahibi IDDMIB, katılımcılara hoşgeldin konuşması yaparak toplantıyı  açtı ve toplantı gündemini paylaştı. Bu oturumda, proje ortakları, kurumlarını tanıtan birer sunum gerçekleştirdi. İkinci oturumda,  Ulusal Ajans’ın sözleşme süreçleri hakkında bilgi verildi ve bütçe kılavuzu ortaklara dağıtıldı. İş paketleri ve proje ortaklarının rolleri tartışıldı.

İkinci proje toplantısının 20-21 Ocak 2015 tarihinde Bulgaristan – Vratsa’da yapılması planlandı.  Proje broşürü, proje websitesi, acil durum planı ile sektöre yönelik ihtiyaç analizinin Vratsa’daki ikinci toplantıdan önce tamamlanmasına karar verildi.

İkinci günün öğleden sonraki bölümünde, İDDMİB üyesi sanayi temsilcilerine ve ticari istihbarat konusunda ilgili taraflara açık bir yaygınlaştırma toplantısı gerçekleştirildi.  İDDMIB Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Rıdvan MERTÖZ’ün açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda Boğaziçi Üniversitesi’nden Doç.Dr. Aslı Deniz HELVACIOĞLU KUYUCU, ticari istihbarat kavramı konulu bir konuşma yaptı. Toplantı, proje ve çıktıları hakkında katılımcılara bilgi verilmesinin ardından yapılan kokteyl ile sona erdi.

2.gun 1.gun